Chojnik na tle Śnieżki i gałęzie z liśćmiChojnik na tle śnieżkiChojnik

Atrakcje Sosnówki

... to przede wszystkim piękna przyroda.

U stóp miejscowości rozciąga się otoczony sosnowymi lasami zalew Sosnówka. Znakiem rozpoznawczym wioski jest zbiornik wodny Sosnówka, który od 2001roku w dużej mierze zmienił krajobraz tego miejsca. Jest to malownicze miejsce gdzie w ciszy i spokoju można podziwiać przepiękny krajobraz Karkonoszy odbijający się w tafli wody. Oprócz tego miłośnicy pieszych wędrówek znajdą w Sosnówce liczne szlaki turystyczne.

Przyroda to jednak nie wszystko.

Oprócz spacerów karkonoskimi szlakami, na Gości Hoteliku Krasnoludki czekają także interesujące zabytki Sosnówki: barokowy kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół św. Marcina, kaplica św. Anny z legendarnym Dobrym Źródełkiem.

Atrakcje:
 

 • Późnobarokowy kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej, który powstał w 1820 roku
 • Kościół św. Marcina, którego korzenie sięgają XVIII wieku.  
 • Kaplica św. Anny i Dobre Źródło - znajduje się na zachodnim stoku Grabowca. Niegdyś odprawiano w niej pogańskie obrządki religijne. W pobliżu kaplicy znajduje się Dobre Źródło, zwane także Źródłem Miłości. Legenda głosi, że osoba która 7 razy obiegnie kaplicę mając w ustach wodę z dobrego źródełka bedzie miała szczęście w miłości. Kaplica cieszy się powodzeniem wśród młodych par pragnących w tym urokliwym miejscu wziąć ślub.Kaplica ma kształt  elipsoidalny i odbywają się w niej dzisiaj koncerty organowe oraz imprezy. W lipcu organizowany jest odpust w pobliżu Kaplicy Św. Anny. Data imprezy przypada w niedziele najbliższej dacie 26 lipca- imieniny Anny.Tradycją odpustu jest loteria fantowa oraz inne atrakcje przygotowane przez miłośników Sosnówki. Dochód z imprezy przeznaczany jest na odnowę,remont i konserwację kościółka Św. Anny.
 • Stawy rybne- niedawno powstały kompleks stawów rybnych
 • Zbiornik Sosnówka- zbiornik wodny z malowniczym widokiem, który zmienił w dużej mierze krajobraz tego miejsca
 • Zespół starej zabudowy turystyczno - mieszkaniowej
   

Szlaki:

 • szlak zółty : na Grabowiec - 1 godz. 10 min ( 45 min )
 • szlak czarny - do Wodospadu Podgórnej - 1 godz. 50 min
 • szlak zółty - na Grodną - 40 min ( 30 min )

*Zamek Chojnik- na tle góry Śnieżka*

Zamek wybudowany został w średniowieczu i jak głosi legenda zamieszkiwała go Kunegunda, która poddawała kandydatów do swojej ręki ciężkim próbom, tym zaś którzy ich nie przeszli kończyli swój żywot pod urwiskiem. Choć zamek na górze Chojnik nigdy nie został zdobyty, to w roku 1675 doszczętnie spłonął w wyniku uderzenia piorunem. Po tamtych tragicznych wydarzeniach warownia nie została już odbudowana.

Aktualnie na zamku mieści się schronisko. Na głównym dziedzińcu, w cenie biletu wstępu na zamek, istnieje możliwość odsłuchania jego historii. Można także postrzelać z kuszy. Największą jednak atrakcją zamku Chojnik jest jego wieża, z której rozciąga się przepiękna panorama Karkonoszy i okolic. W jednej z sal umieszczona została tablica upamiętniająca wizytę Papieża Jana Pawła II. Na uwagę zdecydowanie zasługują okazałe mury zamku.

Aby dotrzeć do zamku Chojnik, należy pozostawić samochód na parkingu w Sobieszowie przy drodze numer 366. Do warowni, a zarazem na szczyt góry prowadzą dwa szlaki:czerwony - łatwiejszy, którym idzie się około 1h, oraz czarny - trudniejszy, około 45-minutowy, z pięknymi, niestety wymagającymi skałkami.

*Ruiny zamku Henryk*Dawna nazwa - Heinrich Schloss

Zamek myśliwski z XIX wieku znajdujący się na górze Grodna, najwyższym szczycie wzgórz łomnickich, obecnie zachowany jako ruina. Zlokalizowany na styku miejscowości Marczyce i Sosnówka.

Obiekt wraz z wzniesieniem są wchodziły w skład istniejącego tu parku krajobrazowego, którego centrum był pałac w Staniszowie. Staniszów wielokrotnie w trakcie wieków przechodził z rąk do rąk. W XVII panami na włościach były rodziny: von Reinbinitz, Mohrenthal, von Smettau. Henrietta von Smettau poślubiwszy księcia Henryka XXXVIII von Reuss wnosi Staniszów jako wiano ślubne. Dobra Staniszewskie były własnością rodziny von Reuss do końca 1945 roku. Obecnie obiekt nieużytkowany.

Na Grodnej górze wzniesiono ok. roku 1806 wieżę w formach neogotyckich, która była schronem myśliwskim i wieżą widokową. W roku 1842 obiekt przebudowano do kształtu obecnie widocznego. Forma neogotycka pałacu była w ówczesnych czasach niezwykłe modna, była wyrazem sentymentalnego upodobania do komponowania miejsc nastrojowych, pełnych poetyckiej symboliki. Powstanie wieży prawdopodobnie wynikało z zazdrości Henryka von Reuss w stosunku do rodowego zamku Chojnik Schaffgotschów.Oferty Specjalne